Är det rimligt?
Augusti blev en bra månad för Carnegie Global. Fonden steg med 7,4 procent. Valutaeffekterna var negativa och utan dem skulle fonden ha stigit 8,4 procent. De största positiva bidragarna var Salesforce, Mastercard och Alphabet. Det var bara två innehav som hade negativ avkastning: Unilever och Qualitas.

Salesforce steg hela 38 procent under månaden, vilket betyder att bolagets värde ökade med 69 miljarder dollar. Anledningen var de starka resultaten för det andra kvartalet. Omsättningen ökade med 29 procent jämfört med förra året (vilket var mycket bättre än vad analytikerna trodde). Utöver det höjde bolaget prognosen för helåret. Det är som att coronaviruset inte funnits i deras värld. Salesforce starka utveckling har lett till att bolaget passerat Alphabet som fondens största innehav.
Under augusti investerade vi ett nytt bolag: Intercontinental Exchange. Det är ett amerikanskt bolag som driver handelsplatser för aktier, derivat och råvaror, där den mest kända är New York Stock Exchange. Bolaget leds fortfarande av grundaren Jeffrey Sprecher, vilket vi tycker är fantastiskt. Han har byggt ett exceptionellt bolag genom kloka förvärv och bra genomförande.
”Vem hade trott det för sex månader sedan?”
I augusti passerade S&P 500 sin tidigare högsta notering från februari 2020 och står nu på all-time-high. Indexet är upp mer än 50 procent sedan botten i mars. Vem hade trott det för sex månader sedan?
Är det rimligt att börsen står på all-time-high givet situationen vi står inför? Jag vet inte. Vi har några faktorer som talar för att det är så (lägre räntor och coronakrisens förhoppningsvis övergående natur) och andra faktorer som talar för att det är orimligt (hög arbetslöshet och minskad ekonomisk aktivitet). Jag tror inte att det finns ett rätt svar för hela marknaden utan man måste titta på enskilda bolag. Det finns delar av marknaden som ser klart övervärderade ut och andra delar som sannolikt är undervärderade. Men det är precis som det ska vara; vårt jobb som förvaltare är ju att försöka hitta de undervärderade.