Carnegie Likviditetsfond
Närmar vi oss ett lugnare agerande från Riksbanken?
I protokollet från Riksbankens senaste penningpolitiska möte är budskapet att vi får en höjning till av styrräntan på 0,25 procentenheter och att denna höjning väntas ske i juni eller i september. Därefter kanske det inte blir så mycket mer. Inflationsdata som kom in i maj var något i underkant jämför med förväntat och vi kan mycket väl närma oss ett läge där marknaden börjar fokusera på räntesänkningar snarare än ytterligare höjningar.
Riksbankens egna prognoser indikerar att styrräntan, efter en höjning till i närtid, kommer att ligga kvar på samma nivå under de kommande två åren innan de förutspår en justering nedåt i slutet av prognosperioden. Ser vi till historien brukar det vara väldigt svårt för Riksbanken att hitta fram till en nivå på styrräntan som sedan kan bibehållas en längre period. Tvärtom brukar den första sänkningen komma relativt tätt inpå en avslutande höjning. Marknaden prisar in ett sådant scenario även denna gång och indikerar att vi redan tidigt 2024 kan få en första sänkning ifrån Riksbanken.
Det hör inte till vanligheten att SEB emitterar vanliga seniora obligationer i svenska kronor. När de nu i maj var ute med en sådan emission genom en ny treårig obligation på Stibor +82 så var vi med och köpte in en lite större post. Med nuvarande nivå på Stibor ger detta oss just nu närmare 4,5 procent i underliggande ränta vilket vi tycker är bra betalt för vår exponering. I den ännu mer defensiva delen av portföljen ökade vår exponering mot AAA-ratade Kommuninvest där vi tog in två poster i andrahandsmarknaden. Vi lyckades även en hitta en mindre post i invetmentbolaget Industrivärden som med en A+ rating är en av de starkare emittenterna bland de etablerade bolagsemittenterna i svensk marknad. Vi ökade även vår exponering mot norska återvinningsbolaget Tomra.

Carnegie Likviditetsfond har en försiktig portfölj med exponering mot stat och kommun, säkerställda bostadsobligationer, seniora bankobligationer samt företagsobligationer inom Investment Grade. Fonden håller en låg ränterisk då vi i huvudsak investerar i obligationer med rörlig ränta.

Författare
Mikael Engvall
Förvaltar Carnegie Likviditetsfond sedan 2014, Carnegie Investment Grade sedan 2017 och Carnegie Obligationsfond sedan 2019.
ERFARENHET
Förvaltare, Carnegie Fonder 2014-
Institutionell försäljning, Carnegie Fonder 2012-2014.
Ansvarig Emerging Markets, Carnegie Investment Bank 2010-2012.
Ansvarig Emerging Markets, HQ Bank 2000-2010.
Mäklare Ryska aktier, HQ Fonder 1996-2000.
UTBILDNING
BSc i företagsekonomi, Stockholms Universitet.

Författare
Mona Stenmark
Förvaltar Carnegie Likviditetsfond och Carnegie Investment Grade sedan 2018, och Carnegie Obligationsfond sedan 2019.
ERFARENHET
Förvaltare, Carnegie Fonder 2018-
Förvaltare Emerging Markets, Carnegie Fonder 2010-2017.
Analytiker Emerging Markets, HQ Fonder 2008-2010.
Riskanalytiker, HQ Bank 2005-2008.
Ekonomi, HQ Fonder 2003-2005.
UTBILDNING
Fil mag i Nationalekonomi, Uppsala Universitet.
CEFA, IFL Handelshögskolan i Stockholm.


