Carnegie Sverigefond
Börseufori som är svårtolkad
Maj månad bjöd bland annat på nya börsrekord på USA börserna, och börshumöret var fortsatt mycket positivt. Amerikanska Nasdaq rusade 6.9%, med stöd av bland annat Nvidia som rapporterade 630% vinsttillväxt år över år. S&P 500 steg 4.1%, vårt breda SAX index 3.3% och Carnegie Småbolagsindex steg 4.9%. Amerikanska räntor föll under början av maj efter Feds räntebesked, men steg sedan mot slutet av månaden och vid maj månads slut var rörelserna små mot april. Man kan notera att den tyska 10-åringen i slutet av maj noterade sin högsta nivå sedan november 2.65%, upp från 2.02% vid årets början.
Ericsson blev en av månadens vinnare i fonden. Katalysatorn som fick aktien att gå var att huvudägaren Investor (som för övrigt har ny vd i Christian Cederholm sedan april) valde att öka sitt innehav med ca 45 miljoner aktier så man köpte Ericsson för strax under 3 miljarder kronor. Att Ericsson aktien är historiskt lågt värderad och ”underägd” bland svenska fondförvaltare bidrog troligen också till att Investors köp gav en stor reaktion i aktien.
På den negativa sidan kan man notera att Getinges problem i USA, som vi skrev om redan i förra månadsbrevet för april, fortsatte att pressa aktien. Vi har tagit del av flera experters utlåtanden, samt träffat bolagets ledning. Vår bästa bedömning är att marknadens reaktion har varit för hård, men vi är ödmjuka för att det kommer ta tid att bygga upp förtroende då problemen varit återkommande.
Fonden ökade innehaven i Essity, Skanska och Axfood under månaden, medan den minskade innehavet i Astra Zeneca något.

Författare
Simon Blecher
Investeringschef och förvaltare av Carnegie Sverigefond sedan 2006, Carnegie Spin-Off sedan 2019 och Carnegie Strategifond sedan 2023.
ERFARENHET
CIO, Carnegie Fonder 2021-
Förvaltare, Carnegie Fonder 2006-
Förvaltare, HQ Fonder 2006-2010.
Börskrönikör, Dagens Nyheter 2005-2006.
Ekonomijournalist, Affärsvärlden 2000-2006.
UTBILDNING
BSc i Företagekonomi, Stockholms Universitet.

Författare
Mattias Sjödin
Förvaltar Carnegie Sverigefond sedan 2021.
ERFARENHET
Förvaltare, Carnegie Fonder 2021-
Projektledare, Söderberg & Partners 2020-2021.
Förvaltare, Madrague Capital Partners 2011-2020.
Förvaltare, Investor AB 2005-2011.
Analytiker, Carnegie Investment Bank 1997-2005.
UTBILDNING
MSc i företagsekonomi, Umeå Universitet.


